RECKEEN Lite E-learning – pierwsze uruchomienie
Konfiguracja systemu i instalacja dodatkowych aplikacji
- Konfiguracja aplikacji Skype:
- Aby mieć możliwość połącznia się z uczniami i konwersacji z nimi, należy zainstalować na swoim laptopie bądź komputerze aplikację Skype. Wskazówki na temat instalacji i założenia konta znajdziesz na stronie Skype: https://support.skype.com/pl/faq/FA11098/jak-rozpoczac-korzystanie-ze-skype-apos-a
- Należy również włączyć pozwolenie na użycie NewTek NDI®. Instrukcję znajdziesz tu: https://support.skype.com/pl/faq/FA34853/co-to-jest-skype-dla-tworcow-zawartosci
- W ustawieniach wyłącz opcję “Blur my background” (pol. “Rozmycie tła”)
- Aby korzystać z aplikacji grupowo, należy stworzyć konwersację grupową. Instrukcję jak to zrobić znajdziesz tutaj: https://support.skype.com/pl/faq/FA34799/jak-utworzyc-konwersacje-grupowa-w-skypie-na-komputery-pc
Ustawienia opcji “Blur my background”.
- Konfiguracja aplikacji NDI Tools (na tym samym urządzeniu, na którym została zainstalowana aplikacja Skype)
- Pobierz najnowszą wersję aplikacji ze strony NewTek : https://ndi.tv/tools/#download-tools
- Zainstaluj i skonfiguruj aplikację zgodnie z instrukcją : Instalacja oprogramowania NDI Tools
- [opcjonalnie] Instalacja programu RECKEEN Slideshow Controller
- Aby bezpośrednio z komputera RECKEEN móc kontrolować slajdy prezentacji otwartej na innym urządzeniu, potrzebna jest instalacja bezpłatnego oprogramowania RECKEEN Slideshow Controller, który można pobrać z tej lokacji.
- Instalację przeprowadzamy na laptopie lub komputerze, na którym chcemy umieścić prezentacje slajdów.
- Połączenie systemu RECKEEN Lite-learning
- 1. Podepnij kabel zasilający.
- 4. Wejścia HDMI to podpięcia monitora komputera. Podepnij minimum jeden monitor.
- 3. Wejście LAN – podepnij kabel odpowiedzialny za dostarczanie internetu.
- 2. Uruchom komputer tym przyciskiem.
Przygotowanie systemu do lekcji
- Po włączaniu komputera, aplikacja RECKEEN uruchomi się automatycznie.
- Wybieramy ikonę “Produkcja Lite”, domyślny format nowej sesji to 1080p50 (więcej o formatach znajdziesz pod linkiem: instrukcja str 33/34). Wciskamy “Rozpocznij Produkcję”
- Gotowa scenografia wirtualnej klasy zostanie automatycznie wczytana do systemu.
- 1. W trakcie lekcji możemy używać 4 różnych ujęć wirtualnej kamery (V/C 1 – V/C 4). Można z nich korzystać w sposób, w jaki zostały domyślnie skonfigurowany lub dopasować do własnych potrzeb. Więcej o konfiguracji wirtualnej kamery można przeczytać tutaj.
- 2. W tym okienku pokazuje się ujęcie, które jest aktualnie w użyciu “na wizji”, czyli to transmitowane do uczniów lub nagrywane. To okienko nazywamy ”Program” lub w skrócie ”PGR”.
- 3. Ujęcie, które jest aktualnie w użyciu jest podświetlone na czerwono. Aby przełączyć na inne ujęcie, należy nacisnąć jeden z klawiszy z oznaczeniem “V/C“. Więcej o ujęciach przeczytasz tu: Panel konfiguracji wirtualnego studia LITE e-learning
- Wczytanie materiałów i pomocy naukowych – Pokaz slajdów np. PowerPoint lub Keynote:
- Używając kabla HDMI, do portu w komputerze RECKEEN podłączamy laptop, z którego będziemy puszczać prezentację.
- Podłączamy kabel do portu “in” oznaczonego numerem 2.
- Widok z laptopa z prezentacją wyświetli się w okienku KAM 2, jak i również będzie widoczny na monitorze w wirtualnym studio.
- [Wskazówka]: w slajdach prezentacji typu PowerPoint możemy osadzać filmiki z portali takich jak YouTube. Będzie je można odtwarzać w trakcie prowadzenia lekcji.
Port HDMI in 2
Podgląd prezentacji Power Point z lapotopa
- Wczytanie materiałów i pomocy naukowych – wczytanie materiałów i wideo i obrazów
- Aplikacja RECKEEN posiada “zasobnik mediów” (ang. “Media Tray”) w prawym dolnym rogu, w którym można przechowywać różne pliki multimedialne, które chcemy wykorzystać podczas zajęć. Będziemy używać Zakładki Media 1 do przechowywania plików. Szczegółową instrukcję jak wczytać wideo i obrazy do zasobnika znajdziesz tu: Zasobnik mediów – Media Tray
- Przy pomocy myszki wybieramy wideo lub obraz, który chcemy wyświetlić poprzez szybkie dwukrotne kliknięcie. Wybrany plik wyświetli się w okienku na górze ”Media 1”, jak i będzie widoczny na monitorze w wirtualnym studio.
- [Opcjonalne]:DSK – rzeczywistość rozszerzona
Dodatkową opcją dla jeszcze ciekawszej lekcji jest skorzystanie z opcji DSK – obraz naszego wyboru wyświetla się na tle widoku studia. Jeśli przygotujemy pokaz slajdów na zielonym tle (szablon dostępny jest w systemie RECKEEN), to przy użyciu funkcji DSK możemy pozbyć się zielonego tła zostawiając widoczną jedynie treść prezentacji. W ten sposób uzyskujemy efekt rozszerzonej rzeczywistości. Po więcej informacji zajrzyj tutaj: Funkcja DSK jako efekt rzeczywistości rozszerzonej
Zasobnik mediów (ang. Media Tray)
Podgląd wybranego materiału wideo/obrazu z zasobnika mediów (MEDIA1)
- Dodanie postaci prezentera (sygnał z kamery wideo)
- Postacią stojącą na zielonym tle w studio nazywamy talentem. W kontekście szkoły talentem będzie nauczyciel prowadzący lekcję.
- Aby widok nauczyciela był widoczny w aplikacji RECKEEN, trzeba podłączyć kamerę do komputera RECKEEN za pomocą łącza HDMI lub SDI. Przyjmuję, że chcemy użyć łącza HDMI. Kabel wpinamy do portu “in” oznaczonego numerem 1.
- Talent będzie widoczny w okienku KAM 1
Zasobnik mediów (ang. Media Tray)
Podgląd wybranego materiału wideo/obrazu z zasobnika mediów (MEDIA1)
- Kluczowanie
- Proces usunięcia zielonego tła, aby móc wstawić talent do wirtualnego studia nazywamy kluczowaniem, a samą funkcję kluczem chromatycznym.
- Aby uzyskać lepsze efekty należy zadbać o dobre oświetlenie w pomieszczeniu, tak, aby równomiernie oświetlało talent.
- Po kliknięciu w okienko KAM 1, w dolnej części ekranu po prawej stronie pojawi się funkcja “Tryb klucza”
- Domyślnie będzie wybrana opcja Prosty Klucz Chromatyczny. Polecamy użyć właśnie tego rodzaju funkcji, ponieważ jest ona najszybsza i najprostsza w obsłudze – proces kluczowania zawarty jest jedynie w trzech krokach.
Szczegółowa instrukcja jak stosować Klucz Chromatyczny jest dostępna tutaj.: Konfiguracja prostego klucza chromatycznego w systemie RECKEEN
Przykład organizacji prostego studia z zielonym tłem.
Podgląd wybranego materiału wideo/obrazu z zasobnika mediów (MEDIA1)
Wybór opcji Prostego Klucza Chromatycznego
- Konfiguracja widoku wirtualnej klasy dla uczniów – Skype
- Aby inni użytkownicy telekonferencji byli w stanie odbierać sygnał wideo z naszego wirtualnego studia (widok okna PROGRAM) musimy skonfigurować nasze wyjście, tak zwany OUTPUT.
- Na urządzeniu na którym zainstalowaliśmy aplikację NDI Tools, przechodzimy do folderu NDI Tools, a następnie uruchamiamy program NDI Virtual Input.exe
- Na pasku na dole komputera, koło zegara i daty powinna pojawić się ikonka “NDI Virtual Input”
Domyślna lokalizacja pliku : NDI Virtual Input.exe
Status uruchomionej aplikacji NDI Virtual Input
- Na pasku na dole komputera, koło zegara i daty powinna pojawić się ikonka “NDI Virtual Input”
Konfiguracja NewTek NDI Video w aplikacji Skype
- W aplikacji Reckeen przechodzimy do Opcje/ Konfiguracjai zakładki Streaming. Tam wybieramy NDI i nadajemy kanałowi nazwę.
- W ten sposób rozpocznie się nadawanie sygnału Program poprzez NDI
Konfiguracja Streaming w systemie RECKEEN
Rozpoczęcie emisji sygnalu NDI
- Na urządzeniu z uruchomioną aplikacją ND klikamy na ikonę NDI, a następnie prawym przyciskiem myszy wybieramy strumień tj. Nazwa komputera/nazwa strumienia, którą nadaliśmy w aplikacji RECKEEN.
Wybór źródła sygnału dla Skype
- W oknie ustawień Skype Audio & Video wybieramy typ urządzenia i strumień.
- Inicjujemy połączenie do grupy konwersacji (wyłączamy opcje blur – rozmycia tła)
- Klikamy na przekreślona ikonkę kamery, wtedy pojawi się obraz z wirtualnej klasy z systemu Reckeen.W ten sposób przesyłamy wyjście systemu “Program” do użytkowników.
Wybór typu rządzenia i strumienia w Skype
Skype inicjowanie połączenia
Skype uruchomienie emisji obrazu
- Program możemy również nagrać, poprzez naciśnięcie klawisza “CAPTURE” w aplikacji RECKEEN.
Lub też możliwy jest streaming do innych portali społecznościowych takich jak Facebook czy YouTube. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszych filmikach instruktażowych.
- Program możemy również nagrać, poprzez naciśnięcie klawisza “CAPTURE” w aplikacji RECKEEN.
- Podłączenie widoku uczniów w wirtualnej klasie:
- Przechodzimy do ustawień wejścia KAM3. W oknie ustawień wejścia wybieramy opcję NDI, podłączając w ten sposób strumienie kamery i audio użytkowników biorących udział w telekonferencji Skype.
- Po zamknięciu tego okna, w okienku wejścia KAM3 zobaczymy widok obrazu wideo ze Skype podłączonych użytkowników – widoczna będzie osoba, która aktualnie mówi.
- Poprzez zapisanie sesji klikając w “Plik”, a następnie “Zapisz jako” zapisane zostają ustawienia, takie jak klucz chromatyczny, źródła, media czy ujęcia.
Zalecamy zapisywać sesje, aby uniknąć utracenia wykonanych już wcześniej ustawień.
Ustawienia wejścia KAM3
Nawigacja podczas prezentacji
- [Wskazówka] Nauczyciel stojąc na zielonym tle powinien mieć łatwy dostęp do klawiatury z myszką.
- Interakcja z uczniem.
Dzięki funkcji “Active Speaker” na ekranie wirtualnej klasy widoczny będzie ten uczeń, który aktualnie mówi. Dzięki tej funkcji możliwa jest dwukierunkowa interakcja między nauczycielem a uczniem.
- Nawigacja ujęć i multimediów
Poprzez nawigację myszką na pasku PRG (program) możemy zmienić ujęcie wirtualnej klasy bądź też pełnoekranowo wyświetlić media, prezentację slajdów lub obraz z kamery ucznia. Naciśnij:- KAM 2 – aby pełnoekranowo wyświetlić pokaz slajdów,
- KAM 3 – aby pełnoekranowo wyświetlić widok z kamery ucznia,
- V/C 1 – aby wyświetlić ujęcie z trzema wirtualnymi ekranami (1. widok ucznia ze Skype, 2. pokaz slajdów, 3. wybrane media z zasobnika mediów) i nauczycielem,
- V/C 2 – aby wyświetlić ujęcie z dwoma wirtualnymi ekranami (1. widok ucznia ze Skype, 2.pokaz slajdów),
- V/C 3 – aby wyświetlić ujęcie z jednym wirtualnym ekranem (pokaz slajdów) i nauczycielem,
- V/C 4 – aby wyświetlić ujęcie z dwoma wirtualnymi ekranami (1. pokaz slajdów, 2. wybrane media z zasobnika mediów) i nauczycielem,
- Media 1 – aby pełnoekranowo wyświetlić widok wybranych mediów z zasobnika mediów
- Aby wiedzieć więcej o nawigacji i umieszczaniu zawartości na wirtualnych ekranach zapoznaj się z instrukcją Zasobnik mediów – Media Tray
- Jak zmieniać slajdy używając RECKEEN Slideshow Controller
Po zakończonej lekcji, aby wyłączyć system naciśnij “Plik” w lewym górnym rogu, a następnie “Przejdź do ekranu startowego”. Polecamy na tym etapie zapisać sesję, aby nie utracić ustawień i zapisanych treści w aplikacji RECKEEN.
Na ekranie startowym kliknij w ikonę “Zamknij system”, a następnie “Zamknij aplikację”. W tym momencie może pojawić się ostrzeżenie – naciśnij “Tak”.
Życzymy miłego nauczania!
W razie problemów lub pytań prosimy o kontakt mailowy: sales@reckeen.com